
, PO and Wire.
| General Information | |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | VS221VGA2HD |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 2x1 HDMI+VGA to HDMI Converter Switch w/ Automatic and Priority Switching-1080p |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Audio/Video Switchbox |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Cable |
| Number of Input Devices Supported | 2 |
| Device Supported | Computer |
| Device Supported | Projector |
| Device Supported | Set-top Box |
| Device Supported | Display |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Video | |
| Graphics Modes | WUXGA |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| VGA In | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of VGA Inputs | 1 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.1" |
| Width | 2.1" |
| Depth | 4" |
| Weight (Approximate) | 7.97 oz |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2 |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/vs221vga2hd_rohs.pdf |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/vs221vga2hd_rohs.pdf |
| REACH free of SVHC | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/vs221vga2hd_weee.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |


WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov