
, PO and Wire.
| General Information | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SM3000RM2UTAA |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | SmartPro |
| Product Model | SM3000RM2UTAA |
| Product Name | SmartPro SM3000RM2UTAA 3000VA Tower/Rack Mountable UPS |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15/20R |
| Receptacle Type | NEMA L5-30R |
| Receptacle Detail | 1 x NEMA L5-30R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15/20R |
| Protection Type | EMI / RFI |
| Protection Type | Under Voltage |
| Protection Type | Brownout |
| Protection Type | Surge |
| Protection Type | Over Voltage |
| Protection Type | Black Out |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Cord Length | 10 ft |
| Power Description | |
| Load Capacity (VA) | 3000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 2250 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 24 A |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 570 J |
| Circuit Breaker | Yes |
| Management | |
| Alarm | Remote Shutdown |
| Alarm | UPS StartUp |
| Alarm | Fault |
| Alarm | Overload |
| Alarm | Low Battery |
| Alarm | Power Failure |
| Battery Management | User replaceable |
| Interfaces/Ports | |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3.50 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 10 Minute |
| Hot Swappable | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Physical Characteristics | |
| Height | 3.50" |
| Width | 17.50" |
| Depth | 19.50" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Weight (Approximate) | 62.80 lb |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Software Included | PowerAlert Monitoring |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |



WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov