
, PO and Wire.
Make your smart home even smarter
Unlock premium features including instant cloud recording, advanced object detection, and event filtering on your camera or video doorbell with a Roku Smart Home Subscription.
Keep tabs on any room, from anywhere
Bring any room to your screen with Roku Wired Indoor Cameras from America's #1 TV streaming company. Simply setup in minutes and check in right from your Roku TV™, player, or Roku Smart Home mobile app. Plus, with clear two-way audio and automatic software updates, you can chime in anytime and know you're always secure.
Catch the colorful details
Get every detail of the baby's room or the dog's play area in 1080p HD full-color picture, whether it's the middle of the night or the sun's glaring through a window.
Check your home from your phone
View a live stream, adjust your camera settings, talk to your pet, and more-all from the Roku Smart Home mobile app.
Be the first to know
Whether you're out running errands or in the middle of a show, get an alert within seconds of your camera's sensor detecting motion or sound.
See it all on your TV
No, no-don't get up. Pull up your camera's feed on your Roku TV™ or player by simply pressing a button on your remote or using Roku Voice. Have multiple cameras? Use Camera Carousel to cycle through each feed and detect motion automatically.
Color night vision
No more shadowy figures. See dark areas in 1080p full color with a low-light amplifier that captures twice as much light.
Surprisingly simple setup
No more juggling manuals and hard-to-read instructions. Just use the easy-to-follow photos and videos on your Roku Smart Home app.
Don't lose connection
Place your camera anywhere in your home without losing connectivity thanks to Wi-Fi 6.
Sound the alarms
Get an alert the moment your camera hears a smoke or carbon monoxide alarm in your home.
| General Information | |
| Manufacturer | Roku, Inc |
| Manufacturer Part Number | SCS11R |
| Manufacturer Website Address | http://www.rokulabs.com |
| Brand Name | Roku |
| Product Model | SCS11R |
| Product Name | Indoor Camera |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Network Camera |
| Technical Information | |
| Recording Formats | Full HD |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Type | Infrared/Color |
| Number of IR LEDs | 4 |
| Virtual Assistant Supported | Roku Voice |
| Virtual Assistant Supported | Google Home |
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Display & Graphics | |
| Color Supported | Color |
| Field of View | 120° |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Audio | |
| Audio Support | Yes |
| Network & Communication | |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Power Description | |
| Input Voltage | 5 V |
| Power Source Type | USB |
| Power Source Type | Plug-in |
| Physical Characteristics | |
| Durability | Weather Resistant |
| Height | 2.3" |
| Width | 2" |
| Length | 2.1" |
| Weight (Approximate) | 3.50 oz |
| Environmental Conditions | |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Miscellaneous | |
| Features | Motion Detection |
| Features | Motion Triggered |
| Features | Built-in Microphone |
| Features | Voice Control |
| Features | Built-in Siren |
| Features | Sound Detection |
| Features | Built-in Speaker |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov