
, PO and Wire.
AIM-68S is an industrial-grade tablet equipped with IP65-rated protection and, Wi-Fi capabilities that enable mobile computing, AIM-68S can be integrated with built in barcode and additional optional peripherals including a 1D/2D barcode scanner and LAN. This makes AIM-68S ideal for a wide range of operations in the manufacturing, warehouse, and retail industries.
| General Information | |
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | AIM-68S-201010 |
| Manufacturer Website Address | http://www.advantech.com |
| Brand Name | Advantech |
| Product Model | AIM-68S |
| Product Name | AIM-68S Tablet |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Tablet |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | N50 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | LPDDR5 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 10.1" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | Anti-glare |
| Screen Mode | WUXGA |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Brightness | 380 Nit |
| Number of Touch Points | 10-point |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| WWAN Supported | No |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Cellular Phone Capability | No |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Near Field Communication | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB3.1 Type C for Charging &DP |
| Number of USB 3.1 Type-A Ports | 1 |
| Number of USB 3.1 Type-C Ports | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Charging Interface | USB Type C |
| Built-in Devices | |
| Sensor Type | Ambient Light Sensor |
| Sensor Type | eCompass |
| Sensor Type | Gyroscope |
| Sensor Type | G-sensor |
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Focus Modes | Fixed Focus |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 IoT Enterprise |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 4010 mAh |
| Maximum Battery Run Time | 6 Hours |
| Power Description | |
| Power Source | AC/DC Adapter |
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Dark Gray |
| Form Factor | Slate |
| Height | 7.1" |
| Width | 11" |
| Depth | 0.7" |
| Weight (Approximate) | 2.43 lb |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Charger Included | Yes |
| Certifications & Standards |
|
| Features | Trusted Platform Module (TPM) |
| Features | Pogo Pin |
| Features | Anti-fingerprint |
| Features | Vibration Resistant |
| Features | Scratch Resistant |
| Features | Gorilla Glass 3 |
| Features | Volume Control Button |
| Features | Programmable Keys |
| Features | Humidity Resistant |
| Features | Shock Resistant |
| Features | Removable Battery |
| Features | Drop Resistant |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65 |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov