
, PO and Wire.
Artificial Intelligence, Machine Learning Security with Deep Visibility
The FortiGate 100F series next-generation firewall (NGFW) combines artificial intelligence (AI)-powered security and machine learning (ML) to deliver threat protection at any scale. Get deeper visibility into your network and see applications, users, and devices before they become threats.
Powered by a rich set of AI/ML security capabilities that extend into an integrated security fabric platform, the FortiGate 100F Series delivers secure networking that is broad, deep, and automated. Secure your network end to end with advanced edge protection that includes web, content, and device security, while network segmentation and secure SD-WAN reduce complexity and risk in hybrid IT networks. This security fabric seamlessly extends across your entire environment, including a Hybrid Mesh Firewall architecture, ensuring consistent policy enforcement and threat protection across all network segments.
Universal zero-trust network access (ZTNA) automatically controls, verifies, and facilitates user access to applications, reducing lateral threats by providing access only to validated users. Ultra-fast threat protection and SSL inspection provides security at the edge you can see without impacting performance.
Use Cases | Next Generation Firewall (NGFW)
Secure SD-WAN
Universal ZTNA
| General Information | |
| Manufacturer | Fortinet, Inc |
| Manufacturer Part Number | FG-100F-HA |
| Manufacturer Website Address | http://www.fortinet.com |
| Brand Name | Fortinet |
| Product Line | FortiGate |
| Product Series | 100F |
| Product Name | FortiGate 100F Network Security/Firewall Appliance |
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Technical Information | |
| Functionality | AI/ML Security |
| Firewall Protection Supported | Application Control |
| Firewall Protection Supported | Distributed Denial of Service (DDoS) |
| Firewall Protection Supported | SSL Inspection |
| Firewall Protection Supported | Cloud Sandboxing |
| Firewall Protection Supported | Malware Protection |
| Firewall Protection Supported | Zero Day Event |
| Firewall Protection Supported | Policy Enforcement |
| Firewall Protection Supported | Antivirus |
| Firewall Protection Supported | Botnet Detection |
| Firewall Protection Supported | Outbreak Prevention |
| Firewall Protection Supported | Threat Protection |
| Firewall Protection Supported | URL Filtering |
| Firewall Protection Supported | Secure IPsec VPN Connectivity |
| Firewall Protection Supported | TLS Inspection |
| Firewall Throughput | 20 Gbit/s |
| Encryption Standard | TLS 1.3 |
| Encryption Standard | SSL |
| Encryption Standard | AES (256-bit) |
| Encryption Standard | SHA-256 |
| Number of VPN Supported | 500 |
| Data Link Protocols | TCP |
| Data Link Protocols | HTTPS |
| Data Link Protocols | HTTP |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Concurrent Sessions (Max) | 1500000 |
| AI-powered | Yes |
| AI Features | Anti-malware |
| AI Features | Cybersecurity |
| AI Features | Enterprise Security |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 19 |
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 19 |
| Media & Performance | |
| VPN Throughput | 1.44 GB/s |
| IPS Throughput | 332.80 MB/s |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Network Standard | 1000Base-T |
| Network Standard | 1000Base-X |
| Network Standard | 10GBase-X |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 10 |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP Slots | 8 |
| Number of SFP+ Slots | 2 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Frequency | 60 Hz |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Consumption | 29.50 W |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17" |
| Depth | 10" |
| Weight (Approximate) | 7.25 lb |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Network |
| Application/Usage | Enterprise |
| Application/Usage | Business |
| Application/Usage | Data Center |
| Certifications & Standards |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov