
, PO and Wire.
High density, double conversion On-Line UPS Series. Light and compact with advanced lithium battery technology.
Designed to protect the most sensitive IT and business infrastructure against the worst power environments. Continuous power conditioning with no signal transfer time, pure sinewave output. Wide variety of installation options to create the perfect power protection solution. 5-year product warranty, including batteries.
Ideally designed to protect the following markets and channels:
Key Product Features:
| General Information | |
| Manufacturer | Para Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | END1000RT2U-LNC |
| Manufacturer Website Address | http://www.minutemanups.com |
| Brand Name | Minuteman |
| Product Line | Endurance |
| Product Model | END1000RT2U-LNC |
| Product Name | Endurance END1000RT2U-LNC 1000VA Rack/Tower UPS |
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Technical Information | |
| Transfer Time | 0 ns |
| Phase | Single Phase |
| Efficiency Detail | 96% (Eco Mode) |
| Efficiency Detail | 87% (Battery Mode) |
| Efficiency Detail | 90% (AC Mode) |
| Application/Usage | Light Industrial Application |
| Application/Usage | Edge Computing |
| Application/Usage | Medical Laboratory |
| Application/Usage | Healthcare |
| Application/Usage | Equipment |
| Application/Usage | Server |
| Application/Usage | IT Infrastructure |
| Application/Usage | Security |
| Application/Usage | Government |
| Application/Usage | Education |
| Application/Usage | Medical |
| Application/Usage | Network |
| Application/Usage | Telecommunication |
| Application/Usage | Access Control |
| Application/Usage | Business |
| Application/Usage | Voice/Data Network |
| Features | Cold Start Function |
| Features | Built-in Bypass Switch |
| Power Description | |
| Load Capacity (VA) | 1000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 900 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Voltage Range | 80 V AC - 140 V AC |
| Input Voltage Range | 55 V AC - 160 V AC |
| Input Voltage Range | 160 V AC - 265 V AC |
| Output Voltage | 125 V AC |
| Output Voltage | 115 V AC |
| Output Voltage | 127 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 100 V AC |
| Input Frequency | 70 Hz |
| Input Frequency | 40 Hz |
| Output Frequency | 53 Hz |
| Output Frequency | 47 Hz |
| Output Frequency | 63 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Output Frequency | 57 Hz |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Input Power Factor | 0.99 |
| Display & Graphics | |
| Display | LCD |
| Management | |
| Network Management | Smart RS-232/USB |
| Network Management | Network Card |
| Interfaces/Ports | |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| EPO Port | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Chemistry | Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) |
| Backup/Run Time (Full Load) | 12 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 25 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Operating Humidity | 20% - 95% |
| Physical Characteristics | |
| Height | 3.50" |
| Width | 17.20" |
| Depth | 16.10" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Weight (Approximate) | 23.80 lb |
| Miscellaneous | |
| Certifications & Standards | IP20 |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Warranty Information | 5-year product warranty, including batteries |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov