
, PO and Wire.
Super patterns, super colors!
The M340 collection of wireless mice - made with recycled plastic - comes in a choice of colorful, playful, and bold patterns and hues to put your style on display wherever you go.
Designed to stand out
The M340 wireless mouse is anything but ordinary. Its minimalist, iconic design and streamlined shape make the mouse slim and ultra-compact.
Practical. Portable. Pocket-friendly mouse.
M340 silent wireless mouse is portable and lightweight to easily slip the mouse into your bag and take it wherever you go.
Make a big impression on the quiet
Let your work speak louder than your clicks. M340 is a quiet mouse with Silent Touch Technology that removes 90% of click noise, so you can work, browse and chat with no distractions.
Just plug-and-play
Plug the included USB receiver into your computer's USB-A port and the M340 wireless mouse works instantly with a strong, reliable connection from up to 10 meters away. Compatible with Windows, ChromeOS, and Surface
Go for longer
M340 wireless mouse comes with up to 18 months of battery life and auto-sleep power-saving mode to keep you going for longer and worry-free.
| General Information | |
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 910-007287 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Model | M340 |
| Product Name | M340 Mouse |
| Product Type | Mouse |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 32.81 ft |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Features | SilentTouch Technology |
| Pointing Device Features | On/Off Switch |
| Pointing Device Features | Auto Sleep Mode |
| Pointing Device Features | Slim |
| Pointing Device Features | Lightweight |
| Pointing Device Features | Quiet Clicks |
| Pointing Device Features | Portable |
| Pointing Device Features | Compact Design |
| Pointing Device Features | Silent |
| Pointing Device Features | Plug & Play |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Wireless Receiver Interface | USB |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Battery Information | |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Battery Size Supported | AA |
| Battery Included | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Batteries |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue Floral |
| Product Material | Recycled Plastic |
| Height | 1" |
| Width | 2.3" |
| Length | 4.2" |
| Weight (Approximate) | 2.85 oz |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility | ChromeOS |
| Operating System Compatibility | Windows |
| Platform Supported | PC |
| Device Supported | Computer |
| Post-consumer-waste% | 42% |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov