
, PO and Wire.
Clarity 10G TracJack, ETL tested as part of 100-meter 10 Gig channel solution. Front-loading and front removable. Universal T568A/B wiring label and tapered wiring towers simplify termination. Center tuned with synchronized reactance to Clarity 10G patch cords for optimum performance with minimized internal and alien crosstalk.
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | TJ610-43 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Line | TracJack |
| Product Name | Clarity 10G TracJack, T568A/B, 180 Degree, Orange |
| Product Type | Network Connector |
| Technical Information | |
| Connector Type | RJ-45 Network - Female |
| Connector Details | 1 x RJ-45 Network - Female |
| Connector Gender | Female |
| Impedance | 100 Ohm |
| Compatible Wire Gauge | 22-24 AWG |
| Features | Removable Front |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Height | 0.9" |
| Width | 0.7" |
| Depth | 1.1" |
| Miscellaneous | |
| Certifications & Standards |
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Mexico |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov