
, PO and Wire.
Clarity 10G TracJack, ETL tested as part of 100-meter 10 Gig channel solution. Front-loading and front removable. Universal T568A/B wiring label and tapered wiring towers simplify termination. Center tuned with synchronized reactance to Clarity 10G patch cords for optimum performance with minimized internal and alien crosstalk.
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | TJ610 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Line | TracJack |
| Product Name | Clarity 10G TracJack, T568A/B, 180 degree, Fog White |
| Product Type | Network Connector |
| Technical Information | |
| Connector Type | RJ-45 Network |
| Connector Details | 1 x RJ-45 Network - Female |
| Connector Gender | Female |
| Features | Removable Front |
| Features | 180° Angled Connector |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | Fog White |
| Height | 0.9" |
| Width | 0.7" |
| Depth | 1.1" |
| Miscellaneous | |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Mexico |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov