
, PO and Wire.
TechChoice Cat6A/10G angled 24-port high density patch panel with multiport modules (6 jacks in a group) and utilizes a recessed angle design for a lower mounted profile. Supplied rear cable management. Circuit isolation and supports the alien crosstalk requirements of IEEE 10G and TIA Category 6a cabling specifications. Panels occupies one rack unit, and measure 19'' x 1.75''.
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | SPA6AU24 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Line | TechChoice |
| Product Name | Techchoice Cat6A Patch Panel, Angled 24 Port |
| Product Type | Network Patch Panel |
| Technical Information | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6a |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 24 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 24 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Height | 1.8" |
| Width | 19" |
| Depth | 6.1" |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Mexico |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov