
, PO and Wire.
The Ortronics OptiMo®OFP series adapter panels are used with our popular FC Series modular fiber cabinets, offering great flexibility in structured cabling design. Front-removable adapter panels are available with LC, SC, ST, and MT-RJ adapters and feature options ideal for both single mode and multimode applications.
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | OFPMPA72CA |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Line | OptiMo |
| Product Series | OFP |
| Product Name | 6-MPO single mode green feed-through adapters, type A |
| Product Type | Fiber Panel |
| Technical Information | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 6 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Product Material | Steel |
| Product Material | Zirconia |
| Form Factor | Cabinet Mountable |
| Height | 1.2" |
| Width | 5.1" |
| Depth | 0.8" |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | TIA/EIA-568-C.3 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance | Product Environmental Profile (PEP) |
| Country of Origin | Mexico |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov