
, PO and Wire.
Infinium HDCA Cassettes are part of a complete fiber solution. When combined with matched Infinium Trunks and Infinium Patch Cable Assemblies the solution enables industry leading pre-terminated performance and universal polarity for simple, fast and consistent and simplified installation. Compatible with Infinium High Density or HDJ Modular Panels.
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | HDCA6LC12AH |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Line | Infinium |
| Product Name | Infinium High Density (HD) MPO to LC Cassette, OM4+ |
| Product Type | Fiber Cassette |
| Technical Information | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 12 |
| Number of LC Ports | 6 |
| LC Port Type | Duplex |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Green |
| Product Color | Aqua |
| Product Material | Zirconia |
| Product Material | Thermoplastic |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Form Factor | Panel-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Height | 0.8" |
| Width | 4.2" |
| Depth | 3.6" |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | TIA-568-C.3 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance | Product Environmental Profile (PEP) |
| Country of Origin | Mexico |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov