
, PO and Wire.
The TracJack, Single-mode, SC SC/APC (Angled Polished Connector) Simplex Adapters (1-Fiber), White Adapter Plate, has one Green simplex adapter, with ceramic alignment sleeves, mounted at a 45 Degree exit angle to allow for proper fiber bend radius. This adapter panel is 2 units high. TracJack modules offer flexabilty with structured cabling at the workstation or in furniture with a modular design and a wide variety of connectivity options. Inteligent engineering simplifies and speeds up moves, adds, and changes with a front removeable design. Compatible With: All TracJack faceplates
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 63700091 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Line | TracJack |
| Product Name | Tracjack 1-sc/apc Simplex Adapter, 45 Degree Exit, 2 Unit Module, Fog White |
| Product Type | Network Adapter |
| Technical Information | |
| Adapter Type | Fiber Optic |
| Connector Type on First End | SC/APC Network - Female |
| Connector Gender on First End | Female |
| Connector on First End Details | 1 x SC/APC Network - Female |
| Connector Type on Second End | SC/APC Network - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector on Second End Details | 1 x SC/APC Network - Female |
| Features | Angled Connector |
| Features | Flexible |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color | Fog White |
| Product Color | Green |
| Housing Color | White |
| Ferrule Material | Zirconia Ceramic |
| Sleeve Material | Zirconia |
| Sleeve Material | Ceramic |
| Height | 1.8" |
| Width | 0.7" |
| Depth | 0.8" |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Workstation |
| Device Supported | Faceplate |
| Device Supported | Network Device |
| Country of Origin | Mexico |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov