
, PO and Wire.
Mighty Mo 20 channel racks are designed to provide greater flexibility and optimum efficiency to any size network. The top trough with built-in waterfall provides bend radius control and efficient patch cable routing. Honeycomb side rails on all depth channel racks provide the ultimate in distribution cable management. The honeycomb side rails, combined with airflow baffles, create a patented system that manages intake and exhaust air from side-vented equipment.
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | MM20810-W |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Line | Mighty Mo 20 |
| Product Name | MM20 Channel Rack, 10.5" deep, 8 ft, 51 RU, tapped, White |
| Product Type | Rack Frame |
| Technical Information | |
| Rack Type | Tapped Rail |
| Application/Usage | Network Equipment |
| Ventilation | Yes |
| Features | Cable Management |
| Features | Vented Side |
| Features | Powder Coated |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Mountable |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Maximum Weight Capacity | 2000 lb |
| Height | 98" |
| Width | 23.8" |
| Depth | 20.5" |
| Weight (Approximate) | 39.53 lb |
| Rack Height | 51U |
| Rack Depth | 20.50" |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | UL 2416 |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Compliance | Product Environmental Profile (PEP) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov