
, PO and Wire.
Infinium M4 SC Splice Cassettes enable industry leading performance, fast field termination, and provide cable management within the housing. The Splice Cassettes are designed for use with Single-Mode (OS2) or Multimode (OM4/OM5) Fiber, Houses 12-24. Compatible with Infinium HD-E Rack Mount Fiber Enclosure with M4 Drawer Face.
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | M4SAD12-09R1A1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Line | Infinium Core |
| Product Name | Infinium Core M4 Splice Cassette, 12 Ribbon Fiber, SC APC Duplex, SM, OS2 |
| Product Type | Fiber Cassette |
| Technical Information | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 12 |
| Number of LC Ports | 6 |
| LC Port Type | Duplex |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Zirconia |
| Product Material | Thermoplastic |
| Form Factor | Panel-mountable |
| Form Factor | Enclosure Mountable |
| Mounting Location | Front |
| Mounting Location | Rear |
| Height | 1.2" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 5.7" |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | TIA-568-C.3 |
| Country of Origin | Mexico |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov