
, PO and Wire.
Vector A18 HX A9WHG-074US 18" QHD Gaming Laptop
MSI Vector A18 HX A9WHG-074US delivers professional-grade performance with AMD Ryzen 9 9955HX and NVIDIA RTX™ 50 Series GPU. Built for STEM professionals, this powerhouse laptop combines Blackwell architecture and DLSS 4 technology for exceptional processing power and AI capabilities. Perfect for complex computations, software development, and data analysis, with Max-Q optimization for efficient performance and extended battery life.
| General Information | |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | VECTORA18HX074 |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Brand Name | MSI |
| Product Line | Vector A18 HX |
| Product Series | A9W |
| Product Model | Vector A18 HX A9WHG-074US |
| Product Name | Vector A18 HX A9WHG-074US 18" QHD Gaming Laptop |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Technical Information | |
| Release Year | 2025 |
| AI-powered | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 9 |
| Processor Model | 9955HX |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Maximum Supported System Memory | 96 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed | 5600 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Installed Slot Memory | 32 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 18" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Standard Refresh Rate | 240 Hz |
| Screen Mode | QHD+ |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 5070 Ti |
| Graphics Memory Capacity | 12 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR7 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| VR Ready | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Speakers | Yes |
| Speaker Power Details | 4 x 2W |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Copilot Key | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Power Description | |
| Included Charger Power | 400 W |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Cosmo Gray |
| Height | 1.26" |
| Width | 15.9" |
| Depth | 12.1" |
| Weight (Approximate) | 7.94 lb |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Charger Included | Yes |
| Features | Matrix Display |
| Features | DLSS 4.0 Technology |
| Country of Origin | China |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information | 1 year Limited warranty (Include 1 Year Global) |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov