
, PO and Wire.
Shielded Clarity angled panels utilize a unique recessed angle design to help direct cords with greater ease to vertical rack or cabinet management within a lower profile. This design provides an improved alternative for applications that do not offer rack space for horizontal management. Rugged rear cable management is supplied to support best cabling practices. Industry leading protection against EMI is provided when paired with Shielded Clarity High Density Jacks. The Shielded Clarity panels are available in Black or White with options of angled or flat face and densities to support up to 48 ports in 2RU.
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | PSAHDJSU48-W |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Line | Clarity |
| Product Name | Clarity 48-Port, 2RU Shielded High Density Jack, Unloaded Angled Panel - White |
| Product Type | Blank Patch Panel |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 48 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Form Factor | Cabinet Mountable |
| Compatible Rack Unit | 2U |
| Height | 3.5" |
| Width | 19" |
| Depth | 7.5" |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Mexico |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov