
, PO and Wire.
Cable retention ring kit consists of 4 rings to improve cable management from the overhead pathway racks. The rings have a quarter turn feature which makes them easy to install, even after the rack has been deployed. The rings can mount to the front surface as well as the side surfaces of the rack.
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | QSOHR-CRB-W |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Series | Q |
| Product Name | Q-Series Cable Retention Ring Kit - Pkg Of 4 - White |
| Packaged Quantity | 4 Pack |
| Product Type | Cable Tying |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Cable Retention Ring |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Finishing | Powder Coated |
| Height | 1.70" |
| Width | 3.25" |
| Depth | 1.70" |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Mexico |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov