
, PO and Wire.
The Series II Dual, Single-mode, 2 ST Simplex Adapters (2-Fiber), Fog White, Angled Adapter Plate, has two Simplex adapters, with ceramic alignment sleeves, mounted at a 60 Degree exit angle to allow for proper fiber bend radius. This adapter panel is 1.5 units high. These adapter panels include dust caps, and offers two insests for optional icons (Not Included), to label each connector and indicate its purpose. Compatible With: Series-II Workstation Face Plates and Series-II Workstation Surface Mount Boxes. Wiremold raceway series 2700, 2800, and 2900
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 60900183 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Series | II |
| Product Name | Series II Module - 2-ST Singlemode 1.5 Unit - Ceramic Lined - 60 Degree Exit |
| Product Type | Network Adapter |
| Technical Information | |
| Adapter Type | Fiber Optic |
| Connector Type on First End | ST Network |
| Connector Gender on First End | Female |
| Connector on First End Details | 1x ST Network - Female |
| Connector Type on Second End | ST Network |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector on Second End Details | 1x ST Network - Female |
| Features | Dust Protection |
| Features | Angled Connector |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Other |
| Product Color | Metal |
| Housing Color | Fog White |
| Ferrule Material | Zirconia Ceramic |
| Sleeve Material | Zirconia |
| Height | 0.9" |
| Width | 1.9" |
| Depth | 1.2" |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Device Supported | Network Device |
| Device Supported | Workstation |
| Device Supported | Faceplate |
| Compatibility |
|
| Country of Origin | Mexico |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov