
, PO and Wire.
Momentum 2 modular fiber optic pre-terminated cassettes provide the fastest method of structured cabling deployment: plug it in and you're ready to go. Factory-terminated and tested cassettes guarantee field performance.
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | M2SCD1250E |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Name | Fiber Cassette |
| Product Type | Fiber Cassette |
| Technical Information | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 12 |
| Number of SC Ports | 6 |
| SC Port Type | Duplex |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Green |
| Product Color | Aqua |
| Product Material | Thermoplastic |
| Product Material | Zirconia |
| Form Factor | Cabinet Mountable |
| Form Factor | Panel-mountable |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Height | 1" |
| Width | 5.1" |
| Depth | 4.1" |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | TIA-568-C.3 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov