
, PO and Wire.
AFL compatible, Plastic, Splice on Connector holders (60S), are specifically designed to fit the AFL 12S, 19S, 31S, 41S, 60S, 70S, and 90S model fusion splicers. Use this to hold the connectors inside the splicer when terminating Infinium splice-on connectors to ensure proper fusion splicing.
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 20500371 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Name | ABS Splice-On Connector holder for AFL splicers |
| Product Type | Cable Organizer |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Splice Holder |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Other |
| Product Color | Metal |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Height | 0.63" |
| Width | 1.46" |
| Depth | 0.25" |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | AFL 12S, 31S, 41S, 19S, 60S, 62S, 70S, 90S |
| Country of Origin | China |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov