
, PO and Wire.
Infinium LM8 Cassettes are designed to enable Base 8 architecture and be part of a complete fiber solution. When combined with matched Infinium Trunks and Infinium Patch Cable Assemblies the solution enables industry leading preterminated performance and universal polarity for simple, fast and consistent and simplified installation. Compatible with Infinium HD Rack Mount Fiber Enclosure with LM8 Drawer Face.
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | LM8-LC08J-1C2UN |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Line | Infinium |
| Product Name | Infinium Fiber Cassette |
| Product Type | Fiber Cassette |
| Technical Information | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 8 |
| Number of LC Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 0.6" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 4.3" |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | TIA-568-C.3 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Mexico |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov