
, PO and Wire.
Battery breaker kit that controls DC voltage sent from third party battery solutions to the UPS. For use with the Galaxy VS empty classic battery cabinets or third party battery solutions.
| General Information | |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | GVSBBK20K80H |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | Schneider Electric |
| Product Name | Battery Breaker Kit |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Battery Breaker Kit |
| Physical Characteristics | |
| Height | 16.5" |
| Width | 11" |
| Depth | 9.8" |
| Weight (Approximate) | 5 Kg |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov