
, PO and Wire.
Each J-bolt assembly includes one 1/4 in-20 in or 5/16 in-18 in hex nut and one 1/4 in or 5/16 in lock washer. UL classified.
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | P987527HB |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Name | J-Bolt Assembly, 1/4-20 x 2.25'', Thread 1.00'' Black |
| Product Type | Nut/Bolt/Washer |
| Product Information | |
| Fastener Type | Lock Washer |
| Fastener Type | Hex Nut |
| Fastener Type | J-bolt |
| Maximum Fractional Diameter | 14" |
| Maximum Length | 2.25" |
| Threads Per Inch (TPI) | 20 |
| Features | Zinc Plated |
| Features | Powder Coated |
| Physical Characteristics | |
| Finishing | Powder Coated |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1" |
| Width | 2.50" |
| Depth | 0.25" |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov