
, PO and Wire.
Lowest Total Channel Connection Loss
67% Improvement Over Standard Systems
Single-mode total channel connection loss: 0.75dB
Single-mode total channel connection return loss: 49dB
Multimode total channel connection loss 0.75dB
Multimode total channel connection return loss: 34dB
Future Proofing Open Path to 400G and Beyond Reducing or eliminating the need to replace link to meet demands of 400G and beyond Reduce need for fusion splicing to obtain low link loss Ability to add cross connections, signal drops, splitting, or switching components into the link for a particular transmission distance
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | LM4-LC12H-1A4UN |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Line | Infinium |
| Product Name | Infinium Fiber Cassette |
| Product Type | Fiber Cassette |
| Technical Information | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 13 |
| Number of LC Ports | 6 |
| LC Port Type | Duplex |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Green |
| Product Color | Aqua |
| Product Material | Aluminum |
| Product Material | Thermoplastic |
| Product Material | Zirconia |
| Product Material | Steel |
| Height | 1.1" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 4.8" |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | TIA-568-C.3 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Mexico |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov