
, PO and Wire.
Manufactured of 1/4 in thick electrolytic tough pitch 110 alloy copper bar. Includes 1-1/2 in insulators and 1 in offset stainless steel mounting brackets. Includes one 1/2 oz. tube of antioxidant joint compound. Meets BICSI and ANSI/TIA-607 standards. Kits include: (1) Copper bonding bar with brackets and insulators, (6) #6 compression lugs, (3) #2 compression lugs, (1) 2/0 compression lug, (1) 4/0 compression lug, (12) 1/4 in-20 x 3/4 in SS hex head cap screw, (12) 1/4 in-20 SS lock washer, (12) 1/4 in-20 SS hex nut, (6) 3/8 in-16 x 1 in SS hex head cap screw, (6) 3/8 in-16 SS lock washer, (6) 3/8 in-16 SS hex nut.
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | GB4X20TMGB |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Name | Telecommunications Main Ground Bar |
| Product Type | Grounding Bar |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Copper Alloy |
| Product Material | Copper |
| Product Material | Stainless Steel |
| Height | 4" |
| Width | 20" |
| Depth | 3" |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | United States |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov