
, PO and Wire.
Best-in-class for enterprise
Samsung's all-flash solutions for heavy workloads deliver unrivaled performance, reliability and capacity without bottlenecks.
| General Information | |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | MZQLW960HMJP |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Brand Name | Samsung |
| Product Series | PM963 |
| Product Name | PM963 Solid State Drive |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 960 GB |
| Drive Performance | |
| Random 4KB Read | 350000IOPS |
| Random 4KB Write | 30000IOPS |
| Endurance (DWPD) | 1.3 |
| Maximum Sequential Read | 1.76 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 930 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | PCI Express |
| Drive Interface Standard | PCI Express 3.0 x4 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Server |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov