
, PO and Wire.
Cisco ASA 5505 adaptive security appliance is purpose-built solutions that combines best-in-class security and VPN services with an innovative, extensible services architecture. Designed as a core component of the Cisco Self-Defending Network, the Cisco ASA 5505 provides proactive threat defense that stops attacks before they spread through the network, controls network activity and application traffic, and delivers flexible VPN connectivity. The result is a powerful multifunction network security appliance that provides the security breadth and depth for protecting home office, branch office, small and medium-sized business, and enterprise networks while reducing the overall deployment and operations costs and complexities associated with providing this new level of security.
| General Information | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | ASA5505-K8-RF |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Series | 5500 |
| Product Model | ASA 5505 |
| Product Name | 5505 Adaptive Security Appliance |
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Technical Information | |
| Virtualization |
|
| Firewall Throughput | 150 Mbit/s |
| Encryption Standard | 3DES |
| Encryption Standard | DES |
| Encryption Standard | AES |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 11 |
| USB | Yes |
| Media & Performance | |
| VPN Throughput | 12.50 MB/s |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Network Standard | 10/100Base-TX |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Expansion Slot Type | SSC |
| Number of SSC Slots | 1 |
| Memory | |
| Standard Memory | 256 MB |
| Flash Memory | 64 MB |
| Power Description | |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.8" |
| Width | 7.9" |
| Depth | 6.9" |
| Weight (Approximate) | 4 lb |
| Miscellaneous | |
| Additional Information |
|
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov