
, PO and Wire.
| General Information | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | ASA5510-AIP10-K9-RF |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Series | 5500 |
| Product Model | ASA 5510 |
| Product Name | ASA 5510 Security Appliance |
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Technical Information | |
| Virtualization |
|
| Firewall Protection Supported | Content Filtering |
| Firewall Protection Supported | Worm Scanning |
| Firewall Protection Supported | Access Control |
| Firewall Protection Supported | Virus Protection |
| Firewall Protection Supported | Intrusion Prevention |
| Firewall Throughput | 300 Mbit/s |
| Encryption Standard | 3DES |
| Encryption Standard | AES |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 3 |
| USB | Yes |
| Management Port | Yes |
| Media & Performance | |
| VPN Throughput | 21.25 MB/s |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Network Standard | 10/100Base-TX |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SSM |
| Number of SSM Slots | 1 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Memory | |
| Standard Memory | 256 MB |
| Flash Memory | 64 MB |
| Memory Card Supported | CompactFlash |
| Power Description | |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.8" |
| Width | 7.9" |
| Depth | 6.9" |
| Weight (Approximate) | 4 lb |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov