
, PO and Wire.
The Cisco ASA 5510 Adaptive Security Appliance delivers a wealth of advanced security and networking services for small-to-medium businesses and enterprise remote/branch offices in an easy-to-deploy, cost-effective appliance. These services can be easily managed and monitored by the integrated, Web-based management application, Cisco Adaptive Security Device Manager, thus reducing the overall deployment and operations costs associated with providing this high level of security.
| General Information | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | ASA5510-K8-RF |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Series | 5500 |
| Product Model | ASA 5510 |
| Product Name | ASA 5510 Appliance with SW, 3FE, DES Refurbished |
| Product Condition | Refurbished |
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Technical Information | |
| Virtualization |
|
| Firewall Protection Supported | Intrusion Prevention |
| Firewall Protection Supported | Worm Scanning |
| Firewall Protection Supported | Access Control |
| Firewall Protection Supported | Antivirus |
| Firewall Protection Supported | Malware Protection |
| Firewall Throughput | 300 Mbit/s |
| Encryption Standard | AES |
| Encryption Standard | 3DES |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 7 |
| Media & Performance | |
| VPN Throughput | 21.25 MB/s |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Network Standard | 10/100Base-TX |
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN | No |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SSM |
| Number of SSM Slots | 1 |
| Memory | |
| Standard Memory | 256 MB |
| Flash Memory | 64 MB |
| Memory Card Supported | CompactFlash |
| Power Description | |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 13.2" |
| Weight (Approximate) | 20 lb |
| Miscellaneous | |
| Additional Information |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 90 Day |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov