
, PO and Wire.
Clarity High Density Jacks (HDJ) unshielded are available in CAT5E, CAT6 and CAT6A, featuring lacing cap termination with icon slot for port ID. Jacks are sold in carton of 20, or bulk pack of 25, termination tool is included with each carton.
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | HDJ6A-13 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Line | Clarity |
| Product Name | Clarity High Density Jack (HDJ) CAT6A, T568A/B, Ivory |
| Packaged Quantity | 1 |
| Packing | Pack |
| Product Type | Network Connector |
| Technical Information | |
| Connector Type | RJ-45 Network - Female |
| Connector Details | 1 x RJ-45 Network - Female |
| Shielding | No |
| Compatible Wire Gauge | 22-26 AWG |
| Mount Type | Panel Mount |
| Features | Lacing Cap |
| Features | Lead-free |
| Features | PoE |
| Features | 180° Angled Connector |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Electric Ivory |
| Width | 3" |
| Weight (Approximate) | 0.48 oz |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Mexico |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov