
, PO and Wire.
Sleek, full-sized, and optimized for key travel and typing. The Bluetooth Keyboard, Designed by Microsoft™, seamlessly pairs with your Bluetooth-enabled device and offers up to two years of battery life. Its low-profile design is modern and considered, making it a refined solution to any desktop setup. Picture on box for illustration only, may differ from actual keyboard.
| General Information | |
| Manufacturer | Onward Brands, LLC |
| Manufacturer Part Number | QSZ-00001 |
| Manufacturer Website Address | https://www.onwardbrands.com/ |
| Brand Name | Incase Designed by Microsoft |
| Product Name | Bluetooth Keyboard |
| Product Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad | |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 33 ft |
| Keyboard/Keypad Features | Swift Pair |
| Keyboard/Keypad Features | Low-profile Keys |
| Hot Keys | Microsoft 365 |
| Hot Keys | Search |
| Hot Keys | Media Control |
| Hot Keys | Volume Control |
| Hot Keys | Calculator |
| Hot Keys | Screen Snipping |
| Hot Keys | Emoji |
| Bluetooth Version | 4 |
| Localization | English |
| Battery Information | |
| Battery Included | Yes |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Size Supported | AAA |
| Maximum Battery Life | 3 Year |
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Full-size |
| Product Material | Polycarbonate/Acrylonitrile Butadiene Styrene (PC/ABS) |
| Keyboard/Keypad Height | 0.80" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.10" |
| Keyboard/Keypad Depth | 4.90" |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility | macOS 10.15 |
| Operating System Compatibility | Windows 10 |
| Operating System Compatibility | iPadOS 18 |
| Operating System Compatibility | iOS 18 |
| Operating System Compatibility | Windows 11 |
| Operating System Compatibility | macOS 15 Sequoia |
| Platform Supported | Mac |
| Platform Supported | PC |
| Device Supported | Notebook |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov