
, PO and Wire.
TechChoice surface mount boxes accept 2 rear loading keystione jacks & modules and provides easy snap-on covers and snap-in label fields. Boxes are supplied with screws and double-sided adhesive tape for mounting onto almost any surface. Meet UL2043 and are suitable for installation in air handling spaces (ie plenum spaces) and are compatible with Wiremold Eclipse raceway.
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | KSSMB2-13 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Line | TechChoice |
| Product Name | SMB - Keystone - 2Port Elec Ivory |
| Product Type | Mounting Box |
| Product Information | |
| Device Supported | Cable Raceway |
| Device Supported | Keystone Module |
| Features | Compact |
| Mount Profile | Low Profile |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Other |
| Product Color | Electrical Ivory |
| Finishing | Textured |
| Form Factor | Surface Mountable |
| Height | 2.50" |
| Width | 2.59" |
| Depth | 1.22" |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Commercial |
| Compatibility | Wiremold 2700, 2800 and 2900 Raceways |
| Country of Origin | Taiwan |
| UL Listed | Yes |
| Environmental Compliance | Product Environmental Profile (PEP) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov