
, PO and Wire.
The Legrand range of industrial grade connectivity meets IP67 while supplying the quality cabling performance you have long associated with Legrand. Designed for environments with poor temperature and moisture control, industrial grade jacks, patch panels and patch cords are available in CAT5E and CAT6 performance. A supporting offering of industrial grade Face Plates and surface boxes include gaskets, seals and sealing plugs to support IP67 level protection through the equipment outlet. Industrial Face Plates are stainless steel with gaskets. Industrial boxes utilize UL 94V0 chemically resistant plastic bases with stainless steel cover plates. Ideal for warehouses, manufacturing, healthcare, food & beverage, and more.
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | IPJ5E |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Name | Industrial Jack Assembly, IP67, Cat5e |
| Product Type | Terminal Connector |
| Technical Information | |
| Connector Type | RJ-45 Network - Female |
| Connector Details | 1 x RJ-45 Network - Female |
| Connector Gender | Female |
| Impedance | 100 Ohm |
| Compatible Wire Gauge | 22-24 AWG |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP67 |
| Mount Type | Surface Mount |
| Features | Moisture Resistant |
| Features | Temperature Resistant |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.4" |
| Width | 1.4" |
| Depth | 1.5" |
| Miscellaneous | |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov