
, PO and Wire.
KS series shielded keystone jacks provide standard compliant performance with a lifetime warranty. The simple tools-less design allows for quick field installation and positioning. - The KS shielded insert is compatible with all TechChoice keystone wall plates, surface mount boxes, furniture plates and bezels.
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | KSFTP625 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Line | TechChoice |
| Product Series | KS |
| Product Name | Cat6 FTP Keystone Jack, Self Termination w/ Icon Slot for Port ID, 25 Pack |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Product Type | Network Connector |
| Technical Information | |
| Connector Type | RJ-45 Keystone |
| Connector Details | 1x RJ-45 Keystone - Female |
| Connector Gender | Female |
| Shielding | Yes |
| Mount Type | Surface Mount |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 0.6" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 1.6" |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov