
, PO and Wire.
Two port Industrial IP67 Surface Boxes with Stainless Steel Covers 2-port industrial grade box, cover and watertight cable gaskets and plugs, 5" x 5"
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 404IP22 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Name | Two port Industrial IP67 Surface Boxes with Stainless Steel Covers |
| Product Type | Mounting Box |
| Product Information | |
| Device Supported | Gang Box |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP67 |
| Durability | Dust Resistant |
| Durability | Water Resistant |
| Durability | Humidity Resistant |
| Durability | Moisture Resistant |
| Durability | Oil Resistant |
| Durability | UV Resistant |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Stainless Steel |
| Form Factor | Surface Mountable |
| Height | 5.03" |
| Width | 5.03" |
| Depth | 2.59" |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Taiwan |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov