
, PO and Wire.
This plate accepts three TracJack modules or blanks. Use with 40700071, 40700072, or 40700073 bezels, to snap mount into 2.70'' x 1.375'' TIA referenced furniture openings for Steelcase, Haworth, Knoll and others. 5 pack.
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 42100054-00 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Line | TracJack |
| Product Name | TracJack Adapter Plate For Furniture Opening, Rear Load Three-Port, Black |
| Packaged Quantity | 5 Pack |
| Product Type | Faceplate |
| Technical Information | |
| Number of Unloaded Sockets | 3 |
| Total Number of Sockets | 3 |
| Number of Gangs | 1 |
| Mount Type | Wall Mount |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.3" |
| Width | 2.7" |
| Depth | 0.7" |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Commercial |
| Application/Usage | Module |
| Application/Usage | Furniture |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Environmental Compliance | Product Environmental Profile (PEP) |
| Country of Origin | Taiwan |
| UL Listed | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov