
, PO and Wire.
Legrand® pre-wired 66 blocks can be used to provide network interface connections between voice and data equipment and the public telco network as well as modular wiring connections for key telephone systems.
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 8050F157B |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Name | Network Patch Panel |
| Product Type | Network Patch Panel |
| Technical Information | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 3 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 66 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | Ivory |
| Height | 1" |
| Width | 10" |
| Depth | 4" |
| Miscellaneous | |
| Certifications & Standards | UL |
| Country of Origin | Mexico |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov