
, PO and Wire.
TracJack Module provides a single RJ25C six-position jack. TracJack is a versatile single jack solution in a front-load footprint which allows a choice of up to six jacks/connectors to fit in a single gang plate
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 63700005-99 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Line | TracJack |
| Product Name | TracJack USOC six-position RJ25C, Ivory |
| Product Type | Network Connector |
| Technical Information | |
| Connector Type | RJ-25 Network - Female |
| Connector Details | 1 x RJ-25 Network Female |
| Connector Gender | Female |
| Impedance | 75 Ohm |
| Features | Removable Front |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | Ivory |
| Height | 0.9" |
| Width | 0.7" |
| Depth | 1" |
| Miscellaneous | |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Mexico |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov