
, PO and Wire.
This plate has 3 rear-load jack openings for 3 high density jack (HDJ) modules or blanks. Use with 40700071, 40700072 or 40700073 bezels to snap mount into 2.70'' x 1.375'' TIA referenced furniture openings for Steelcase, Haworth, Knoll and others.
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 421HDJ-00 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Name | HDJ Furniture Adapter Plate, Holds 3 HDJ Modules, Black |
| Product Type | Faceplate |
| Technical Information | |
| Number of Unloaded Sockets | 3 |
| Total Number of Sockets | 3 |
| Number of Gangs | 1 |
| Mount Type | Wall Mount |
| Mount Type | Surface Mount |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.3" |
| Width | 2.7" |
| Depth | 0.7" |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Furniture |
| Application/Usage | Commercial |
| Application/Usage | Workstation |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Country of Origin | Taiwan |
| UL Listed | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov