
, PO and Wire.
This plate has 4 rear-load jack openings for 4 high density jack (HDJ) modules or blanks. For 2.70" x 1.375" furniture openings. HDJ Furniture plates and bezels accept HDJ series jacks or modules to enable mounting in Raceways, Floor Boxes, furniture and more.
| General Information | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 421HDJ4-00 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | Ortronics |
| Product Name | HDJ Furniture Adapter Plate. Holds 4 HDJ jacks, Black |
| Product Type | Mounting Adapter |
| Product Information | |
| Device Supported | Cable Raceway |
| Device Supported | High Density Jack |
| Device Supported | Floor Box |
| Features | Easy to Install |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.65" |
| Width | 3.19" |
| Depth | 1" |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Workstation |
| Application/Usage | Commercial |
| Application/Usage | Furniture |
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmental Compliance | Product Environmental Profile (PEP) |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov