
, PO and Wire.
The HPE Aruba Networking 8325H switch is a half-width data center switch that is positioned as a top-of rack solution connecting servers and storage. It can serve as a leaf-spine (collapsed fabric) networking solution or as a Layer 3 solution for data centers, as well as a campus aggregation core, to build highperformance switched networks. The switch supports either cut-through (low-latency) or store-andforward switching. The HPE Aruba Networking 8325H switch also supports full network management capabilities. These switches are intended for indoor use only. They are for use in commercial applications. A typical installation is in an environmentally controlled data center. The end-use environment may or may not be a restricted access location.
Installation Precautions and Guidelines
To avoid personal injury or product damage when installing your switch, read the following installation precautions and guidelines. For full installation instructions, see the HPE Aruba Networking 8325H Switches Installation and Getting Started Guide.
| General Information | |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | S2T42A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Brand Name | Aruba |
| Product Series | CX 8325H |
| Product Model | S2T42A |
| Product Name | Networking CX 8325H 18p SFP28 25G 4p QSFP28 100G Front-to-Back 4 Fans 2 PSU TAA Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Port/Expansion Slot Details | 4 x 100 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Port/Expansion Slot Details | 18 x 25 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Ethernet Technology | 25 Gigabit Ethernet |
| Ethernet Technology | 100 Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 100GBase-X |
| Network Technology | 25GBase-X |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 22 |
| Expansion Slot Type | SFP28 |
| Expansion Slot Type | QSFP28 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 3 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Frequency | 60 Hz |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 22.7" |
| Weight (Approximate) | 13.10 lb |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Data Center |
| Application/Usage | Commercial |
| Application/Usage | Indoor |
| Application/Usage | Campus |
| Application/Usage | Server |
| Application/Usage | Network |
| TAA Compliant | Yes |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov