
, PO and Wire.
Based on the new Intel 82580 Gigabit Ethernet Controller, the Intel Ethernet I340-T4 Server Adapter is Intel's fourth generation of PCIe GbE adapter. This adapter showcases the industry's first fully integrated quad-port PCIe Gen2 GbE controller, providing a smaller footprint and lower power dissipation. In addition, the Intel Ethernet I340-T4 Server Adapter offers advanced features, including support for multi-core processors and server virtualization, as well as a scalable PCI Express Gen 2.0 interface. Intel's first eco-friendly halogen-free board combines low-power and cost for the best price/performance ratio in a quad-port solution available today.
Intel Ethernet Server Adapter I340-T4 - It just works!
| General Information | |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | E1G44HT |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Brand Name | Intel |
| Product Series | 82580 |
| Product Model | I340-T4 |
| Product Name | Ethernet Server Adapter I340-T4 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express |
| Total Number of Ports | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Media & Performance | |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| Network & Communication | |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Physical Characteristics | |
| Card Height | Low-profile |
| Card Height | Full-height |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 4.7" |
| Width | 5.3" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | Malaysia |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information | Intel warrants to the original owner that the adapter product delivered in this package will be free from defects in material and workmanship. This warranty does not cover the adapter product if it is damaged in the process of being installed or improperly used. For more warranty information follow this link: http://www.intel.com/support/network/sb/cs-009721.htm |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov