
, PO and Wire.
The breakthrough performance, energy efficiency, and reliability of Intel Xeon processor-based server systems make them the ideal choice for all of your data demanding or standard enterprise infrastructure applications.
| General Information | |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | EU80574KJ080NT |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Brand Name | Intel |
| Product Line | Xeon DP |
| Product Model | X5450 |
| Product Name | Xeon DP Quad-core X5450 3.0GHz Processor |
| Product Type | Processor |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 3 GHz |
| L2 Cache | 12 MB |
| Processor Socket | Socket J |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 158°F (70°C) |
| Miscellaneous | |
| Additional Information |
|
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov