
, PO and Wire.
HGST delivers the world's first hermetically sealed, helium hard drive, the Ultrastar® He6 for massive scale-out environments. Why does helium make a difference? Helium has only one-seventh the density of air. Replacing air with helium inside a hard drive dramatically reduces the turbulence caused by the spinning disk, cuts power consumption and results in a lower temperature within the disk drive.
The reduction in turbulence for the spinning disk allows HGST to offer a seven-disk design in a traditional 3.5-inch form factor. In addition to being the world's first helium-filled hard drive, HGST Ultrastar He6 is also the first hard drive in the industry to offer a 6-terabyte capacity. This design delivers a 50% capacity gain and still reduces the energy needed to run the drive by up to 23%.
| General Information | |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Part Number | 0F18335 |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Brand Name | HGST |
| Product Line | Ultrastar |
| Product Series | He6 |
| Product Model | HUS726060ALA640 |
| Product Name | 3.5-inch Helium Platform Enterprise Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 6 TB |
| Features | Self-encrypting Drive |
| Features | Low Power Consumption |
| Drive Performance | |
| Maximum External Data Transfer Rate | 6144 MB/s (48 Gbit/s) |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Buffer | 64 MB |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Network (RJ-45) | No |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
| Height | 1" |
| Width | 4" |
| Depth | 5.8" |
| Weight (Approximate) | 1.41 lb |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov