
, PO and Wire.
The Mitel 612dt DECT Handset is the entry level handset model in the Mitel SIP-DECT family. The 612dt handset is made from plastics that are protected with a silver-based treatment from BioCote Limited that inhibits the growth of certain viruses and bacteria on handset surfaces by up to 99.9%*. Ideal for DECT users in shared workspaces.
Redesigned Handset
The new handset comes with a new design and color scheme. The keypad includes a new coating for better durability for frequent usage and simplified cleaning. The handset has been tested in real-life abrasion based on DIN Standard by an independent laboratory.
Designed for Your Business
The Mitel 612dt is the entry level model for the business sector. Its local phone book contains up to 200 contacts with 7 entries each . The redial list allows quick access to the last 201 numbers dialled. Its large TFT colour display provides clear graphic displays and ideal legibility even under difficult lighting conditions. The display size offers the perfect conditions for intuitive menu guidance and ergonomic operation.
With the built-in hands-free functionality, the phones provide excellent comfort for normal telephone calls as well as for telephone conferences.
Antimicrobial Testing
The handset, charger and belt clip plastic surfaces are protected by treatment with a compound from BioCote that is shown to inhibit certain virus and bacteria growth on the handset“s surfaces by up to 99.9%* as per independent laboratory testing according to the following ISO Standards:
| General Information | |
| Manufacturer | Mitel Networks Corporation |
| Manufacturer Part Number | 50008371 |
| Manufacturer Website Address | http://www.mitel.com |
| Brand Name | Mitel |
| Product Series | 600 |
| Product Model | 612dt |
| Product Name | 612dt DECT Handset |
| Product Type | Handset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Cordless |
| Wireless Technology | DECT |
| Number of Ring Tones | 80 |
| Features | Programmable Navigation Keys |
| Features | Speakerphone |
| Features | Date Reminder |
| Features | Indicator |
| Features | Scratch Resistant Lens |
| Phone Book/Directory Memory | 200 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 2" |
| Screen Type | TFT LCD |
| Screen Resolution | 176 x 220 |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Audio | Yes |
| Headset Port | Yes |
| Controls/Indicators | |
| Buttons & Keys | Navigation Key |
| Buttons & Keys | Programmable Button |
| Buttons & Keys | Soft Key |
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Battery Information | |
| Battery Talk Time | 12 Hour |
| Battery Standby Time | 120 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.9" |
| Width | 5.3" |
| Depth | 0.9" |
| Weight (Approximate) | 4.48 oz |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov