Special Note: Nov 03, 2025
NCNR; If you do not have loading facility, please contact our CST for special handling service.

, PO and Wire.
A compact, lightweight, durable, and sophisticated energy storage solution for 3-phase uninterruptible power supplies.
The Schneider Electric (Lithium Ion) Battery Solution for Three-Phase UPS is an innovative, high-value energy storage protection solution for data centers, industrial processes, and critical infrastructure. The lithium ion battery solution significantly reduces the size and weight of the battery to allow more efficient use of space. It also doubles the battery life and simplifies maintenance compared to traditional batteries. Its high operating temperature reduces cooling requirements, and the battery management system improves backup storage predictability and manageability to lower total cost of ownership.
| General Information | |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | LIBSESMG17IEC |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Line | Galaxy |
| Product Name | Galaxy Lithium-ion Battery Cabinet IEC With 17 x 2.04 kWh Battery Modules |
| Packaged Quantity | 17 |
| Product Type | Battery Cabinet |
| Technical Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 67000 mAh |
| Battery Energy | 2040 VAh |
| Output Voltage | 516.8 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 77.6" |
| Width | 25.6" |
| Depth | 23.1" |
| Weight (Approximate) | 1080.27 lb |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov