
, PO and Wire.
4K BYOD/BYOM: 3 HOST SWITCHER FOR USB 3.0/HDMI DEVICES
TOGGLE ROOMS provides a 4Kp60 pro-AV and unified communication system enabling users to seamlessly switch from a Room PC to laptop host, ensuring a user-friendly and efficient meeting experience.
TOGGLE ROOMS won 2x BEST OF SHOW awards at ISE 2024 and the 2024 AV Awards by the AV Magazine for Processing and Distribution Technology of the Year.
One cable to Own the room!
| General Information | |
| Manufacturer | Dextera Labs Inc |
| Manufacturer Part Number | TOGGLE ROOMS |
| Manufacturer Website Address | http://www.dexteralabs.com |
| Brand Name | INOGENI |
| Product Name | Audio/Video Switchbox |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Audio/Video Switchbox |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Cable |
| Device Supported | Display |
| Device Supported | Notebook |
| Video | |
| Graphics Modes | 5K |
| Graphics Modes | 4K |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Scan Format | 2160p |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 6 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Number of DisplayPort Inputs | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.3" |
| Width | 9.9" |
| Depth | 4.6" |
| Weight (Approximate) | 1.74 lb |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Camera |
| Application/Usage | Microphone |
| Application/Usage | Meeting Room |
| TAA Compliant | Yes |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov