
, PO and Wire.
PeopleLink High Performance Wall mount Speaker
PeopleLink wall mount speaker is ideal for Meeting rooms, Conference rooms, Classrooms and Auditoriums. With high power handling and a 6-inch polypropylene woofer, the speaker delivers superior sound that covers large spaces. It has a "Fully Sealed Design" with aluminium grilles which allows it to be fully exposed to all outdoor conditions and yet have the ability to deliver high quality sound for all conference room environments. Dual-axis mounting solution allows a range of rotations 90 degree vertical and 180 degree horizontal.
Features :
| General Information | |
| Manufacturer | PeopleLink Collaboration Inc |
| Manufacturer Part Number | PPU-PAS-WM-PSK |
| Manufacturer Website Address | https://www.peoplelinkvc.com/ |
| Brand Name | PeopleLink |
| Product Name | WM Speaker |
| Product Type | Speaker |
| Technical Information | |
| Crossover Type | 2-way |
| RMS Output Power | 50 W |
| Woofer Driver Size | 6" |
| Woofer Driver Material | Polypropylene Cone |
| Tweeter Driver Size | 1" |
| Tweeter Driver Material | Mylar Dome |
| Tweeter Driver Material | Titanium Dome |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Impedance | 8 Ohm |
| Sensitivity | 88 dB |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Durability | Dust Resistant |
| Durability | Damage Resistant |
| Height | 11.2" |
| Width | 8.5" |
| Depth | 7.48" |
| Weight (Approximate) | 7.36 lb |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Conference Room |
| Application/Usage | Auditorium |
| Application/Usage | Classroom |
| Application/Usage | Outdoor |
| Application/Usage | Meeting |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov