
, PO and Wire.
| General Information | |
| Manufacturer | N1 Critical Technologies, Inc |
| Manufacturer Part Number | 40-100608 |
| Manufacturer Website Address | http://www.n1critical.com |
| Brand Name | N1C |
| Product Series | LK |
| Product Model | N1C.LK6000 |
| Product Name | N1C.LK6000 6000VA Rack-mountable UPS |
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Receptacle Type | NEMA L6-30R |
| Receptacle Type | Hardwired |
| Receptacle Detail | 2 x NEMA L6-30R |
| Cord Length | 8 ft |
| Transfer Time | 0 ns |
| Phase | Single Phase |
| Application/Usage | Hospital |
| Power Description | |
| Load Capacity (VA) | 6000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 6000 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Voltage Range | 135 V AC - 250 V AC |
| Input Voltage Range | 208 V AC - 240 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Input Frequency Converter | Yes |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Management | |
| Network Management | Dry Contact |
| Network Management | Intelligent Card Slot |
| Network Management | SNMP |
| Interfaces/Ports | |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| EPO Port | Yes |
| Battery Information | |
| Battery Characteristics | External Battery System |
| Battery Chemistry | Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) |
| Backup/Run Time (Full Load) | 15 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 35 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 6 Hour |
| Environmental Conditions | |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Operating Humidity | 0% - 95% |
| Sound Emission (A-Weighted) | 45 dB(A) |
| Physical Characteristics | |
| Height | 3.4" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 24.5" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Weight (Approximate) | 34.20 lb |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | |
| Certifications & Standards | |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Additional Warranty Information | 10-year warranty on electronics and battery |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov